Wirtualna nawigacja z rzeczywistym GPSem

Wirtualna nawigacja pozwala na przetestowanie i zapoznanie się z oprogramowaniem do obsługi realnego GPSa „na spokojnie”, bez przemieszczania się – co jest szczególnie przydatne przy testach urządzeń do nawigacji lotniczej, ze względu na mnogość zawartych w nich opcji. Poniżej mój filmik przedstawiający możliwości smartfona połączonego z symulatorem.

Za ruch dodatkowego szybowca odpowiada szwagier na połączeniu LAN :) Pod koniec filmu ujęcia z rzeczywistości, przedstawiające połączenie symulatora ze smartfonem.

Jak się podłączyć:

Microsoft Flight Simulator 2004

  1. Pobierz pliki GPSout oraz FSUIPC (wersje bezpłatne dla FS2004) ze strony http://www.schiratti.com/dowson.html i rozpakuj je do katalogu „modules” znajdującego się w głównym katalogu symulatora.
  2. W pliku GPSout.ini wprowadź numer utworzonego wcześniej wirtualnego portu COM urządzenia zewnętrznego, oraz zmień linię „Sentences” na RMA,RMC,GLL,GGA (bez tej zmiany symulacja zadziała – ale już bez informacji o wysokości oraz obliczanej prędkości wznoszenia).
  3. Uruchom Flight Simulator i ustaw się na wybranym lotnisku.
  4. Uruchom swoje urządzenie GPS – w odpowiednim programie do nawigacji wybierz ustawienia takie jak w pliku ini GPSOut (w większości przypadków zadziała bez wprowadzania jakichkolwiek zmian) i połącz się z komputerem.

Microsoft Flight Simulator X

Aby skorzystać z najnowszej wersji symulatora firmy Microsoft, w połączeniu z wirtualną nawigacją, musisz posiadać komercyjną wersję oprogramowania FSUIPC dla Flight Simulator X (koszt: 24 Euro) – do pobrania również ze strony: http://www.schiratti.com/dowson.html.

  1. Zarejestruj FSUIPC kluczem zakupionym przez Internet.
  2. Uruchom Flight Simulator X i ustaw się na wybranym lotnisku.
  3. Naciśnij klawisz ALT i wybierz z menu Add-ons -> FSUIPC.
  4. Podaj właściwe parametry w zakładce AutoSave/GPSout (zaznacz „Check here to enable GPSout”, wybierz z listy wcześniej utworzony wirtualny port COM, oraz zaznacz pola RMA, GGA, RMC,GLL. Resztę pól pozostaw w konfiguracji domyślnej.

X-Plane

  1. Wejdź w Settings->Joystick & Equipment, zakładka Equipment
  2. W sekcji Real Avionics wybierz „moving map or other” oraz wirtualny port COM, na który mają być wysyłane informacje o pozycji z symulatora

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.