Czterordzeniowy serwer Ubuntu w wielkości Maliny

… – czyli moje testy ODROID-X. Bezgłośna praca, Ubuntu 12.04 ARM lub Android, zasilanie z ładowarki telefonicznej, dysk zewnętrzny bez dodatkowego zasilania, sprzętowe odtwarzanie filmów w Full HD.

Obrazek

Po instalacji Ubuntu pierwsze wrażenia podczas używania urządzenia bardzo pozytywne – ODROID-X chodzi bardzo szybko. Obciążyłem wszystkie procesory na 100% i nadal była zachowana pełna responsywność :) Na powyższym zrzucie jest odpalony jeden wątek 100% oraz kilka innych, mniejszych programów.

Obrazek

Jak widać na fotkach ODROID-X jest tylko nieznacznie większy od Raspberry Pi.

Obrazek

Na moim sprzęcie najnowsze wersje nie rzucały obrazu na ekran – jak się okazało w najnowszych wątkach na forum Hardkernel (dużo osób ma ten problem), przyczyną była przejściówka HDMI->DVI. Z przejściówką poprawnie działa tylko wersja RC2 (jest na tym zrzucie).
Pierwsze testy wykonałem na Gnomie z Unity (dostęp przez VNC). Jak widać na poniższym zrzucie bezproblemowo działa ciężka Java – JDownloader zajmuje mało zasobów tego serwerka – a uruchomiona jest reszta domyślnie zainstalowanych programów oraz moich usług.

Obrazek

Z tego, co do tej pory przetestowałem, bez problemów działa samba, apache, iptables, vnc, sshd, firefox.

Domyślny podział karty SD systemu ODROID-X Linaro Ubuntu RC5 oraz jego przedstawianie się:

Obrazek

Lista zainstalowanych programów:

Obrazek

Po usunięciu Gnoma (a jeszcze przed usunięciem innych, domyślnych programów) drastycznie wzrosły dostępne zasoby :)

Obrazek

Zainstalowałem lekkie środowisko graficzne LXDE – teraz (nadal przed usunięciem zbędnego softu) zasoby prezentują się następująco:

Obrazek

Ogólnie na wersji RC5 nie natknąłem się na żaden problem z działaniem programów – wszystko chodzi bez zarzutu :)

UWAGA: Przed zakupem trzeba uwzględnić fakt, że gwarancja na to urządzenie wynosi tylko jeden miesiąc – na razie zakładam, że nie dotyczy to jakości wykonania produktu (bo ten wygląda bardzo solidnie, a sam procesor jest wykorzystywany w telefonach Galaxy), na forach brak również informacji od użytkowników o awariach. Przyjąłem też założenie, że chodzi o koreańskie koszty wysyłki i/lub o fakt, że to płytka deweloperska (do testów) i ludzie będą „eksperymentować”. Czas pokaże czy miałem rację (edycja 20.03.2020 : Odroid działa bezawaryjnie – przez wiele lat pracował 24 godziny na dobę).

Razem z ODROID-X polecam zamówić również odpowiedni zasilacz, ponieważ 5V i 2A z tak małą wtyczką jest bardzo trudny do odnalezienia w sklepach stacjonarnych. Przy podłączeniu dysków 2,5 cala bez zewnętrznego zasilania, należy wykorzystać zasilacz 5V 3A – w takim przypadku bez lutowania się nie obędzie :).

ODROID-X kosztuje 129$, ale przy przesyłce z Korei do Polski nie pojawił się żaden dodatkowy koszt. W Anglii zamawiający mieli problemy, bo ODROID-X został uznany przez celników za „sprzęt medyczny” i doliczono klientom 200 funtów cła od sztuki.

Android

Poniżej zrzuty z tego systemu – nie nadaje się do moich potrzeb, ale zainstalowałem go na ODROIDZIE z ciekawości. W tym systemie bezproblemowo działa hardware’owe wsparcie dla dekodowania materiałów wideo.

Obrazek

 

Obrazek

Nie testowałem zastosowań mikrokontrolera – ODROID służy mi jako wydajny serwer z niskim poborem prądu. Wyliczony miesięczny koszt urządzenia podłączonego 24 godziny na dobę, wynosi około 6 złotych.

Ten wpis znalazł się na stronie głównej serwisu wykop.pl otrzymując 340 wykopów. Zobacz też inne wpisy z tego bloga, które trafiły na stronę główną.

9 myśli na temat “Czterordzeniowy serwer Ubuntu w wielkości Maliny

    1. Działa już blisko 8 lat – jedyny problem, że zniknęły linki do obrazów karty SD na stronach forum Hardkernel. Na szczęście znalazłem u siebie ich kopie. Po tak długim czasie chyba mogę polecić zakup z Hardkernel i proszę już nie pytać o działanie ;)

    2. Potwierdzam, że działa bezawaryjnie już ponad 10 lat :)
      Nie pracuje już 24 godziny na dobę, ale i tak jestem zaskoczony trwałością.
      Cały czas pracuje też na tej samej karcie SD :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.