rescshri – mini dystrybucja Linuxa

rescshri to skrót z połączenia pierwszych czterech liter słów rescue i shrink. To moja, właściwie mikro-dystrybucja initram Linuxa, służąca do zmniejszania głównych partycji systemowych na serwerach VPS oraz do ogólnych operacji na dyskach.

Poniżej, wprost z przeglądarki, wyłącznie za pomocą Javascriptu i zasobów Waszego komputera, stworzycie wirtualną maszynę z pełną wersją tej mini dystrybucji oraz z testowym wirtualnym dyskiem twardym rezydującym w RAMie, na którym można przetestować operację zmniejszania partycji. Wystarczy uruchomić polecenie tutorial tuż po pełnej procedurze startowej Linuxa.


* Czas oczekiwania na uruchomienie systemu: około minuty od momentu otworzenia strony, którą właśnie czytasz :)

Zmniejszenie partycji systemowej jest możliwe poprzez wyłączenie wszystkich usług i po przeniesieniu roota za pomocą pivot_root – jest to jednak dość problematyczne i czasochłonne. Z pomocą przychodzi ta mini dystrybucja. Wystarczy ją rozpakować na serwerze i podpiąć pod grub.cfg. Po restarcie serwera otrzymamy dostęp do okrojonego Linuxa rezydującego w RAMie, zawierającego wszystkie narzędzia (resize2fs, fdisk, cfdisk, mkfs) niezbędne do bezpiecznego zmniejszenia/zwiększenia partycji oraz do wykonywania operacji ratunkowych na dyskach.

Instalacja na serwerze

 1. Pobierz wersję amd64 lub i686 mini dystrybucji rescshri.
 2. Wypakuj rescshri.img do katalogu /boot.
 3. Skopiuj menuentry wpisu startowego z /boot/grub/grub.cfg na koniec pliku /etc/grub.d/40_custom.
 4. Podmień odwołanie przy initrd na /boot/rescshri.img oraz nadaj nazwę „rescshri” dla tego menuentry. Przykładowy fragment pliku 40_custom:
  #!/bin/sh
  exec tail -n +3 $0
  menuentry 'rescshri' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-simple-f8e7d7ab-ada4-4c98-a73a-450fefb6ff64' {
  # tutaj reszta menuentry zgodnie z oryginałem, a na koniec przykładowo:
  linux /boot/vmlinuz-4.9.0-4-amd64 root=UUID=f8e7d7ab-ada4-4c98-a73a-450fefb6ff64 ro quiet
  initrd /boot/rescshri.img
  }
 5. Uruchom update-grub.
 6. Uruchom ponownie system trzymając wciśnięty klawisz shift i wybierz z listy rescshri.
 7. Aby łatwo dodać kolejne programy do tej mini dystrybucji możesz skorzystać z jej projektu na GitHubie.

Nie gwarantuję, że rescshri będzie współpracowała z każdym dostawcą serwerów wirtualnych – u mojego dostawcy działa poprawnie i sprawdza się idealnie :) Oprogramowanie to instalujesz na własne ryzyko – nie odpowiadam za wszelkie szkody przez nie wyrządzone. Przed pracą z dyskami polecam zapoznanie się z manualami do poleceń fdisk, cfdisk, resize2fs i mkfs.

Do wirtualizacji Live Demo wykorzystałem oprogramowanie x86 Fabiana Hemmera (po lekkich, unowocześniających przeróbkach :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.