Linux GNOME na iPadzie

Chyba jako pierwszemu udało mi się uruchomić pełnego Linuxa (wraz z X Window Manager) na iPadzie. Jest to jedna ze starszych wersji RedHata, uruchomiona na tablecie Apple drugiej generacji.

iPad wymaga jailbreaka oraz zainstalowanego softu do emulacji PC o nazwie Bochs (dostępnego tylko w repozytoriach Cydii) – instrukcje jego instalacji na iPadzie można znaleźć w sieci. X Window nie obsługuje ekranu dotykowego bezpośrednio – tylko poprzez emulację myszki (ekran iPada staje się touchpadem).

Próbowałem uruchomić wiele różnych dystrybucji Linuxa na iPadzie z iOS 4.1 – i po wielu zmaganiach udało się to dopiero w prezentowanej tu wersji RedHata. Jeszcze więcej problemów napotkałem przy próbach uruchomienia Xów :) lektura starej dokumentacji pozwoliła na przygotowanie odpowiedniego pliku konfiguracyjnego (dość nietypowego w swych wartościach) :) – Niestety X Windows Managera udało mi się uruchomić tylko w rozdzielczości 800×600 16 kolorów lub 640×480 256 kolorów (ale wynika to z ograniczenia emulatora Bochs – możliwe, że nowsza wersja będzie pozwalała na więcej).

Jak prezentuje się taki iPad-Linux można obejrzeć na poniższym filmiku:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.