Trójmonitorowy symulator lotu w rozdzielczości 12K

Symulator zbudowany przez znajomego w oparciu o X-Plane 11. Ogromne monitory i pole widzenia równe 190 stopni. Jeden procesor, jedna karta graficzna, wysoki FPS. Pełna nawigacja lotnicza Garmin GTN 750.

Poniżej mój amatorski filmik (wykonany telefonem) przedstawiający ten symulator – głównie zbliżenia na monitory i przemieszanie się między monitorami podczas lotu:

Wylatałem na tym symulatorze kilkadziesiąt godzin i korzystanie z niego jest bardzo wierne w odbiorze. Błędnik szaleje, bo nawet patrząc na lewy monitor kątem oka widzi się zmianę linii horyzontu na prawym monitorze. Przy silniejszym zakręcie nie raz odruchowo pochyla się głowę w jedną ze stron ;) Dzięki wymiennym panelom samolotów latamy z mapą i obliczeniami zwykłym Piper Cubem, jak i bardziej IFR-owo prezentowanym filmie odrzutowym Eclipse 550 z GTN 750.

Poniżej drugi filmik wykonany telefonem, który przedstawia moje loty w tym symulatorze:

Terabajty danych

Kolega zastosował wielo-terabajtowe wymienne dyski twarde, ponieważ scenerie ZL18 zajmują kilkadziesiąt terabajtów (większa część Stanów Zjednoczonych i Europa). Dzięki rozdzielczości 12K i włączeniu FXAA sceneria 3D jest świetnie wygładzona. Obraz z pozycji obserwującego jest niesamowicie ostry. Oczywiście do uzyskania efektu odpowiedniego załamania krawędzi obrazu wymagana jest jedna, konkretna pozycja obserwatora, co widać w pierwszym ujęciu filmu niżej. Każde ujęcie z boku nie oddaje tego efektu.

Garmin GTN 750

… od Reality XP jest przeniesiony na czwarty monitor multitouch, dzięki czemu (pod Windows) możliwe jest szczypanie w celu oddalania lub zbliżania mapy – identycznie jak w oryginalnym rozwiązaniu sprzętowym Garmina (na zdjęciu powyżej).

Film prezentujący symulator w pełnej krasie:

Udało się uzyskać bardzo wysoki FPS przy tej łącznej rozdzielczości monitorów (12k + rozdzielczość monitora dotykowego), wysokiej rozdzielczości tekstur terenu (ZL18) oraz stosując zaledwie jedną kartę 3D i jeden komputer. Do tej pory konieczny był zakup specjalnych (bardzo kosztownych) kluczy X-Plane 11 Professional i podłączanie każdego monitora pod oddzielny komputer, co drastycznie zwiększało koszt całego przedsięwzięcia.

Kolega zaryzykował zakup sprzętu (jako pionier) nie do końca będąc pewnym efektu końcowego. Włożył mnóstwo pracy w optymalizację systemu, zarówno hardware, jak i software’ową. Ryzyko się opłaciło – powstał pierwszy na świecie zestaw 12K dla X-Plane 11 (a naśladowcy pojawili się już tydzień po premierze powyższego filmu na YT). Miałem również swój mały wkład w powstanie tego symulatora – wykonałem dodatkową optymalizacją software’ową i kilka małych prac konfiguracyjno-programistycznych związanych z Garminem GTN 750. Końcowy efekt jest fantastyczny :)

Specyfikacja sprzętowa

  • Procesor: i7 4.8GHz – mocno podkręcony i chłodzony wodą.
  • Karta 3D: GeForce GTX 1080 Ti.
  • RAM: 32GB.

Panele do różnych samolotów można dodawać dzięki Raspberry Pi i oprogramowaniu firmy Sim Innovations. Więcej informacji o systemie na stronie sound4xplane.wordpress.com.

Ten film znalazł się na stronie głównej serwisu wykop.pl otrzymując 470 wykopów. Zobacz też inne wpisy z tego bloga, które trafiły na stronę główną.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.