Symulator modeli zdalnie sterowanych Phoenix RC

Jeżeli chciałbyś rozpocząć zabawę z pilotażem RC, nie niszcząc przy okazji modeli samolotów (co bardzo często ma miejsce w początkowych etapach zabawy z Remote Control), to polecam instalację jednego z najlepszych symulatorów RC, obecnie bezpłatnego – Phoenix RC. Jeżeli posiadasz średniej klasy komputer (lub laptopa) z Windows i zwykły pad od konsoli Xbox, to poniżej moja instrukcja instalacji „krok po kroku” tego symulatora. Układ manipulatorów w padzie jest identyczny, jak w radiu RC i to, czego się nauczysz w symulacji, przyda się w rzeczywistych lotach. Do niedawna Phoenix RC kosztował blisko 400 zł, obecnie firma produkująca ten symulator została zlikwidowana i nie można już zakupić tego oprogramowania – symulator uważany jest za abandonware, stąd możliwość bezpłatnej instalacji.

Pokaz symulatora Phoenix RC

Na początek jednak krótki filmik „jak działa taki symulator” (tutaj w połączeniu z realnym radiem/apką) i jak pomocny może być w pierwszych etapach nauki pilotażu RC. Symulator Phoenix RC korzysta ze zdjęć otoczenia, nie budując (w większości scenerii) dużej liczby obiektów 3D, dzięki czemu jest wydajny nawet na starszym sprzęcie. Ujęcia z fizycznym samolotem RC nagrywałem na warszawskim Balatonie oraz na lotnisku Chobot, reszta ujęć pochodzi bezpośrednio z tego symulatora:

Dlaczego pad zamiast radia?

Pad jest dużo tańszy od radia, jest łatwiej dostępny dla początkujących użytkowników, jest wielofunkcyjny i często jest też już w posiadaniu graczy. Podłączenie pada nie niszczy (nie wyrabia) radiowych potencjometrów, których zniszczenie może skutkować kraksą podczas rzeczywistych lotów. Wadą podłączenia do symulatora pada, zamiast apki radiowej, jest oczywiście sztywny środek lewej gałki kontrolera, czy nie do końca właściwe oddanie realnego urządzenia sterującego. W nabieraniu poprawnych odruchów podczas pilotażu RC, nie są to jednak elementy kluczowe, bo ogólna zasada działania obu urządzeń, jest taka sama.

Instrukcja instalacji i konfiguracji

 1. Wchodzimy na poniższą stronę:
  https://www.rc-thoughts.com/phoenix-sim/
 2. Pobieramy pliki: PhoenixSim 5.5 i wszystkie PhoenixSim Updates.
 3. Instalujemy Phoenix DVD V5.5.
 4. Rozpakowujemy wszystkie update’y np. na PULPIT do katalogu UPDATES.
 5. Uruchamiamy symulator i w nowym okienku:
  – Klikamy zakładkę Advanced
  – Klikamy zakładkę Install an update.
  – Po lewej wybieramy PULPIT i nasz folder UPDATES i klikamy OTWÓRZ.
  – Wybieramy interesujący nas plik (kolejność alfabetyczna).
  – Może wyskoczyć okienko z potwierdzeniem instalacji pliku – należy kliknąć TAK.
  – Po chwili rozpocznie się instalacja dodatku/aktualizacji i klikamy OK.
 6. Podobnie instalujemy resztę plików – aż do wersji 6.0.i (w ten sam sposób instaluje się również inne dodatki, dostępne do pobrania na powyższej stronie).
 7. Odnajdujemy w Google plik PhoenixRC_emu_v0_3.
 8. Rozpakowujemy zawartość PhoenixRC_emu_v0_3 bezpośrednio do katalogu z zainstalowanym symulatorem.
 9. Wchodzimy do tego katalogu i zmieniamy nazwę pliku PhoenixRC.exe na Update.exe.
 10. Zmieniamy nazwę pliku Simulator.exe na PhoenixRC.exe.
 11. Podłączamy pada od konsoli lub inny kontroler – można również podłączyć apkę (radio), ale wymaga specjalnego kabelka/przejściówki/dongla.
 12. Jeżeli posiadamy kilka kontrolerów, to we właściwościach kontrolera należy odnaleźć opcję preferowane urządzenie i wybrać kontroler, którego chcemy używać w Phoenix RC.
 13. Uruchamiamy launcher.exe koniecznie z prawami administratora (prawy przycisk myszy: Uruchom jako administrator).
 14. Z listy rozwijanej wybieramy ten podłączony kontroler.
  Uwaga 1: w przypadku posiadania kilku kontrolerów ich nazwy na liście będą takie same – trzeba uruchomić symulator kilka razy, zmieniając pozycję z listy rozwijanej, aż trafi się na właściwy kontroler.
  Uwaga 2: jeżeli bezprzewodowy pad nie będzie widoczny, to spróbuj podłączyć go kablem lub innym odbiornikiem bluetooth.
 15. Naciskamy przycisk Run Phoenix.
 16. Po pierwszym uruchomieniu symulatora powinien się pojawić kreator nowego nadajnika, jeżeli nie, to wybieramy z menu System -> Ustaw nowy nadajnik – kreator przeprowadzi nas przez konfigurację kontrolera.
 17. Jeżeli zamiast podłączonego dongla i radia posiadamy podłączony np. pad od XBoxa, to wybieramy menu System -> Twój nadajnik i z listy rozwijanej dokładną nazwę kontrolera i ponownie konfigurujemy osie.
 18. Z menu System -> Ustawienia sterowania wybieramy radio Spektrum -> DX6/DX6i i wybieramy opcję Edytuj profil – w nazwie profilu wpisujemy utworzoną przez siebie nazwę, a przykładowy pad (dla samolotów/Mode 2) konfigurujemy następująco:
  – Silnik: Controller Channel 2.
  – Skok ogólny: Unmapped.
  – Elevator/Pochylenie: Controller Channel 4 – i koniecznie zaznaczamy checkbox „Invert”.
  – Aileron/Przechylenie: Controller Channel 3.
  Rudder/Wirnik ogonowy: Controller Channel 1.
  – Klapy: Controller Channel 9.
  – Funkcje: Controller Channel 10 (podwozie lub zrzut bomb).
 19. Gotowe !

Jeżeli w przyszłości chciałbyś zainstalować inne dodatki, to uruchom plik update.exe i zacznij od punktu 3. Jeżeli powróci możliwość zakupu symulatora, to po tych testach warto go rozważyć, gdyż Phoenix jest jednym z najlepszych obecnie dostępnych symulatorów RC.

Polecam zapoznanie się z moim starszym artykułem RC dla początkujących – na dzień dzisiejszy może on nie być zbyt aktualny, ale pozwoli zapoznać się z ogólnym obrazem dotyczącym początków w świecie RC.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.