ScummVM jako pomoc w nauce czytania

Nieznacznie zmodyfikowałem silnik klasycznych gier przygodowych ScummVM, tak aby zmiana napisów następowała dopiero po naciśnięciu klawisza. Dzieci mają teraz dowolną ilość czasu na przeczytanie dialogów polskiej wersji gry The Secret of Monkey Island i mogą doskonalić umiejętność czytania poprzez zabawę i grę w klasyczny tytuł. Muszą zapoznać się ze wszystkimi dialogami i opcjami dialogowymi, jeżeli nie będą chciały utknąć na jakimś etapie gry :)

Niestety brak takiego trybu dialogowego w oficjalnej wersji silnika ScummVM – dialogi wyświetlają się dość szybko, nawet po ustawieniu wartości czasowej na 256. Założyłem, że taki nowy tryb będzie świetnym sposobem na wsparcie nauki czytania syna – ściągnąłem więc źródła silnika dla Raspberry Pi, wprowadziłem zmiany tworząc taki tryb i skompilowałem silnik do paczek deb.

Poniżej film przedstawiający rozgrywkę z wykorzystaniem tej drobnej modyfikacji:

Tutaj link do pakietów deb dla Raspberry Pi OS Lite Legacy 32-bit (X-y nie są wymagane, ponieważ aplikacja korzysta z biblioteki SDL2, ale gra działa również w Raspberry Pi OS Desktop Legacy).

Pakiety należy zainstalować poleceniem:
sudo dpkg -i scummvm-data_2.0.0+dfsg-2_all.deb scummvm_2.0.0+dfsg-2_armhf.deb

Tutaj można znaleźć pliki źródłowe tych paczek.

W modyfikacji postacie poruszają ustami podczas całego czasu wyświetlania tekstu, dzięki czemu widać, kto wypowiada dane słowa. Muzyka i dźwięki otoczenia nie są wyciszane – wszystko działa jak w klasycznym trybie gry.

Poniżej dwa zrzuty ekranowe z rozdzielczością podbitą 3x (do 960×720) oraz z nałożonym filtrem HQ – wszystkimi tymi operacjami zajmuje się automatycznie silnik ScummVM:

W pierwszej kolejności należy jednak zakupić aktualną wersję The Secret of Monkey Island na gog.com (ostatnio to wydatek około 10 zł), a następnie można pobrać gotową paczkę gry w polskiej wersji z chomikuj.pl.

Na końcu filmu krótki pokaz tego tytułu na Rasperry Pi, którego umieściłem w obudowie klasycznego komputera Apple – Macintosh Classic II.

Doskonała polska wersja językowa gry The Secret of Monkey Island dostępna dzięki pracy grupy SCUMMPL.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.