Przegląd programów lotniczych dla iPada

Poniżej informacje o programach na iPada przydatnych w lotnictwie realnym, oraz w sieci VATSIM. Powiększenia zrzutów ekranowych w skali 1:1 (bez kompresji) dostępne po kliknięciu w poszczególne miniaturki.

Informacje ogólne: dla Air Navigation Pro i AirTrack dostępne są pluginy dla X-Plane. EFIS-App działa tylko z X-Plane, AirTrack współpracuje również z FSX (ale w lekko ograniczonej funkcjonalności). Komunikacja z symulatorami odbywa się poprzez sieć Wi-Fi.

Air Navigation Pro

Program dla miłośników VFR – podkładem mogą być bezpłatne mapy z OpenStreetMap (instalowane automatycznie) lub zakupiona dodatkowo (download) zeskanowana mapa VFR (dla Polski dostępny tylko region NW). Czytelny i wygodny – dodatkowo możliwość pobrania danych wysokości terenu dla poszczególnych krajów (tutaj wyświetlane podczas lotu w dolnym, prawym rogu ekranu). Emulacja zachowania przyrządów dla VOR i NDB na podstawie danych GPS.

Możliwe jest odpłatne pobranie zeskanowanej mapy VFR zamiast standardowego podkładu OpenStreetMap:

EFIS z wizualizacją terenu 3D Polski:

Jak widać powyżej na czerwono oznaczona jest strefa zderzeniowa – a na żółto 50-metrowa „strefa przejściowa” – na mapie 2D te dane prezentują się w następujący sposób:

Oczywiście kolorystyka map ulega zmianie „na żywo” wraz ze zmianą wysokości :)

Nowe, ciekawa funkcjonalność Air Navigation, to możliwość przypisania dokumentów (AIP) PDF do kontretnego lotniska (wystarczy przegrać je do odpowiedniego katalogu, zgrupowane w katalogi o nazwach kodu ICAO lotniska) – potem stają się dostępne bezpośrednio z mapy po dotknięciu nazwy lotniska:

Na pierwszym zrzucie powyżej widać możliwość ustawienia radiala dla wirtualnego VORa (jak i jakiegokolwiek innego, dowolnego punktu w przestrzeni).

Przydatna jest też możliwość prowadzenia notatek palcem bezpośrednio na ekranie iPada:
http://www.youtube.com/watch?v=DZda_BaJh3o&t=17s

 

AeroWeather Pro

Najlepszy soft pogodowy na iPada i iPhone – METARy surowe i zdekodowane, NOTAMY, możliwość podglądu pogody na lotnisku docelowym bezpośrednio z widoku kamer zainstalowanych w okolicy lotniska. Tryb nocny. Dla USA dostępne dane z radarów pogodowych.

 

AeroPad

Program do wygodnej obsługi PDFów w locie oraz do odręcznych notatek – tutaj po przejściu w tryb nocny:

 

VatFrance

Podgląd VATSIM z API Google Maps – informacje dla całego świata – dla Francji dodatkowo mapy lotnisk i podejść dostępne bezpośrednio z programu:

 

EFIS-App

Aplikacja tylko dla X-Plane – HUD plus przydatne informacje dodatkowe.

 

AirTrack

Program dla miłośników IFR – w X-Plane możliwa pełna kontrola symulatora bezpośrednio z iPada (autopilot, COMM i reszta). Integracja z VATSIM – wyświetlenie informacji o dostępnych kontrolerach i możliwość przekierowania częstotliwości danego kontro bezpośrednio na COMM. Możliwe podłączenie dwóch iPadów z tym softem równocześnie (przetestowane) – każda zmiana skutkuje natychmiastową zmianą na drugim iPadzie i w symulatorze. Możliwość korzystania z dwóch różnych okien równocześnie daje wrażenie pełnego, nowoczesnego, obsługiwanego dotykowo GlassCockpitu np. w takiej wstępnej konfiguracji obok siebie:

Tutaj reszta zrzutów tego świetnego softu (z podglądem VATSIM z naszego lokalnego podwórka):

Wyświetlanie map/podejściówek bezpośrednio w oknie programu możliwe tylko dla określonych regionów – na razie brak Polski.

 

Sporty’s E6B

… czyli E6B na iPada – prezentuje się następująco:

 

WeatherTrack

Prosty programik pogodowy, korzystający z ogólnodostępnych danych.

 

Numbers

Arkusz kalkulacyjny Apple; pozwala na zaimportowanie pliku EXCEL z formułami – dzięki czemu można wykorzystać poniższy, ogólnodostępny Operacyjny Plan Lotu (zmiana wyniku obliczeń wraz ze zmieniającymi się warunkami).

Dodaj komentarz