Przegląd programów lotniczych dla iPada

Poniżej informacje o programach na iPada przydatnych w lotnictwie realnym, oraz w sieci VATSIM. Powiększenia zrzutów ekranowych w skali 1:1 (bez kompresji) dostępne po kliknięciu w poszczególne miniaturki.

Informacje ogólne: dla Air Navigation Pro i AirTrack dostępne są pluginy dla X-Plane. EFIS-App działa tylko z X-Plane, AirTrack współpracuje również z FSX (ale w lekko ograniczonej funkcjonalności). Komunikacja z symulatorami odbywa się poprzez sieć Wi-Fi.

Air Navigation Pro

Program dla miłośników VFR – podkładem mogą być bezpłatne mapy z OpenStreetMap (instalowane automatycznie) lub zakupiona dodatkowo (download) zeskanowana mapa VFR (dla Polski dostępny tylko region NW). Czytelny i wygodny – dodatkowo możliwość pobrania danych wysokości terenu dla poszczególnych krajów (tutaj wyświetlane podczas lotu w dolnym, prawym rogu ekranu). Emulacja zachowania przyrządów dla VOR i NDB na podstawie danych GPS.

Możliwe jest odpłatne pobranie zeskanowanej mapy VFR zamiast standardowego podkładu OpenStreetMap:

EFIS z wizualizacją terenu 3D Polski:

Jak widać powyżej na czerwono oznaczona jest strefa zderzeniowa – a na żółto 50-metrowa „strefa przejściowa” – na mapie 2D te dane prezentują się w następujący sposób:

Oczywiście kolorystyka map ulega zmianie „na żywo” wraz ze zmianą wysokości :)

Nowe, ciekawa funkcjonalność Air Navigation, to możliwość przypisania dokumentów (AIP) PDF do kontretnego lotniska (wystarczy przegrać je do odpowiedniego katalogu, zgrupowane w katalogi o nazwach kodu ICAO lotniska) – potem stają się dostępne bezpośrednio z mapy po dotknięciu nazwy lotniska:

Na pierwszym zrzucie powyżej widać możliwość ustawienia radiala dla wirtualnego VORa (jak i jakiegokolwiek innego, dowolnego punktu w przestrzeni).

Przydatna jest też możliwość prowadzenia notatek palcem bezpośrednio na ekranie iPada:
http://www.youtube.com/watch?v=DZda_BaJh3o&t=17s

 

AeroWeather Pro

Najlepszy soft pogodowy na iPada i iPhone – METARy surowe i zdekodowane, NOTAMY, możliwość podglądu pogody na lotnisku docelowym bezpośrednio z widoku kamer zainstalowanych w okolicy lotniska. Tryb nocny. Dla USA dostępne dane z radarów pogodowych.

 

AeroPad

Program do wygodnej obsługi PDFów w locie oraz do odręcznych notatek – tutaj po przejściu w tryb nocny:

 

VatFrance

Podgląd VATSIM z API Google Maps – informacje dla całego świata – dla Francji dodatkowo mapy lotnisk i podejść dostępne bezpośrednio z programu:

 

EFIS-App

Aplikacja tylko dla X-Plane – HUD plus przydatne informacje dodatkowe.

 

AirTrack

Program dla miłośników IFR – w X-Plane możliwa pełna kontrola symulatora bezpośrednio z iPada (autopilot, COMM i reszta). Integracja z VATSIM – wyświetlenie informacji o dostępnych kontrolerach i możliwość przekierowania częstotliwości danego kontro bezpośrednio na COMM. Możliwe podłączenie dwóch iPadów z tym softem równocześnie (przetestowane) – każda zmiana skutkuje natychmiastową zmianą na drugim iPadzie i w symulatorze. Możliwość korzystania z dwóch różnych okien równocześnie daje wrażenie pełnego, nowoczesnego, obsługiwanego dotykowo GlassCockpitu np. w takiej wstępnej konfiguracji obok siebie:

Tutaj reszta zrzutów tego świetnego softu (z podglądem VATSIM z naszego lokalnego podwórka):

Wyświetlanie map/podejściówek bezpośrednio w oknie programu możliwe tylko dla określonych regionów – na razie brak Polski.

 

Sporty’s E6B

… czyli E6B na iPada – prezentuje się następująco:

 

WeatherTrack

Prosty programik pogodowy, korzystający z ogólnodostępnych danych.

 

Numbers

Arkusz kalkulacyjny Apple; pozwala na zaimportowanie pliku EXCEL z formułami – dzięki czemu można wykorzystać poniższy, ogólnodostępny Operacyjny Plan Lotu (zmiana wyniku obliczeń wraz ze zmieniającymi się warunkami).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.