Krótkofalarstwo

Radioamatorem jestem od dawna, głębiej wciągnęli mnie koledzy z firmy (mamy już pięciu krótkofalowców) oraz youtube’owe kanały: frycz trener, Sierra Echo, SQ5EBM, Laboratorium SQ9JJX, Inżynieriada. Egzamin zdawałem w Olsztynie i właśnie otrzymałem świadectwo operatora oraz pozwolenie radiowe z przydzielonym znakiem:

Mój aktualny zestaw radiowy jest oparty na Yaesu FT-891. Spełnia rolę stacji bazowej SSB w stylu retro, zestawu do obsługi FT8 oraz radiotelefonu przenośnego, czyli tego, do czego FT-891 jest stworzony. Wszystkie te funkcje można znaleźć w moim poniższym filmiku:

Pierwsze doświadczenia radiowe opierałem na urządzeniu RTL-SDR. Pierwszy pożyczony transceiver to Uniden 2020. Drugi to już własne radio QRP Xiegu X6100, na którym robiłem odsłuchy jeszcze jako SWL. Xiegu X6100 łączył moje zainteresowania systemem GNU/Linux z krótkofalarstwem, ponieważ model ten opiera się na Linuxie właśnie. Logując się za pomocą serial portu lub SSH można dostosować system i możliwości urządzenia według własnego uznania. Na tym Xiegu zainstalowałem też pełną wersję Armbiana z interfejsem graficznym, obsługą myszy i klawiatury. Jednak QRP nie było skuteczne w wielu sytuacjach, czy przy złej propagacji, dlatego docelowym radiotelefonem, który spełniał moje wymogi mobilności, został Yaesu FT-891.

Mój aktualny Radio Shack to:

  • Yaesu FT-891
  • Yaesu FC-50 (skrzynka antenowa)
  • Digirig
  • Diamond GSV300 (zasilacz)
  • Baofeng UV-5RHT

Fascynuje mnie możliwość wysłania wiadomości e-mail bez połączenia z Internetem poprzez aplikację WinLink z wykorzystaniem węzłów poza Polską. Poniżej test takiego połączenia z użyciem MacBooka z wirtualizacją Windows 11:

Mój ojciec podczas służby wojskowej był radiotelegrafistą, co pewnie też miało jakiś wpływ na moją fascynację radiem (i ostatecznie zapewne przełoży się na naukę telegrafii :) ). Wspominkowo przygotowałem mu kiedyś dekoder Morse’a:

Od stycznia 2024 jestem członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców (Oddział Terenowy 37) i Praskiego Klubu Krótkofalowców SP5POT. Oprócz świadectwa operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, posiadam również świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.