Krótkofalarstwo

Radioamatorem jestem od dawna, głębiej wciągnęli mnie koledzy z firmy (mamy już pięciu krótkofalowców) oraz youtube’owe kanały: frycz trener, Sierra Echo, SQ5EBM, Laboratorium SQ9JJX, Inżynieriada. Egzamin zdawałem w Olsztynie i właśnie otrzymałem świadectwo operatora oraz pozwolenie radiowe z przydzielonym znakiem:

Znaki

Mój pierwszy transceiver to Uniden 2020 – „pierwszy pożyczony” :)

Drugi to już własne radio QRP Xiegu X6100, na którym robiłem pierwsze odsłuchy jeszcze jako SWL:

Xiegu X6100 łączy moje zainteresowanie systemem GNU/Linux z krótkofalarstwem, ponieważ ten model opiera się na Linuxie właśnie. Logując się za pomocą serial portu lub SSH można dostosować system i możliwości urządzenia według własnego uznania. Na tym Xiegu zainstalowałem też pełną wersję Armbiana z interfejsem graficznym, obsługą myszy i klawiatury.

Bawiłem się FT8 również w trybie SWL – na filmie połączenie X6100 z Androidem za pomocą tylko jednego kabelka USB-C.

Mój ojciec był radiotelegrafistą podczas służby wojskowej, co pewnie też miało jakiś wpływ na moją fascynację radiem (i ostatecznie zapewne przełoży się na naukę telegrafii :) ). Wspominkowo przygotowałem mu kiedyś dekoder Morse’a:

Jestem zapewne jednym z nielicznych posiadających świadectwo operatora równocześnie w służbie amatorskiej oraz lotniczej :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.