JSLinux Mobile – Linux dla iOS

Moja mobilna wersja emulatora komputera PC napisana w Javascript, z uruchomionym w pełni funkcjonalnym systemem Linux. Emulator można uruchomić offline w trybie pełnoekranowym na urządzeniach z iOS, jak i Android, w dowolnej przeglądarce WWW.

Dla uzyskania trybu pełnoekranowego w przeglądarce mobilnej zainstaluj bezpłatną aplikację iOS Snowbunny Private Web Browser (pociągnij w dół i do góry, aby ukryć pasek adresu) lub przeglądarkę Android Fullscreen web browser. Domyślny preset jest przeznaczony dla iPada z klawiaturą bluetooth, ale można zmieniać wygląd aplikacji wg własnych preferencji. Na tak podstawowym Linuxie można uczyć się podstaw programowania w C, bash, obsługi awk i sed, utworzyć pseudo-sieć (ponieważ ta wersja emulatora nie pozwala Linuxowi na połączenie z Internetem) i poznać ponad 300 podstawowych poleceń Linuxa dzięki Busybox.


* Czas oczekiwania: około 30 sekund

lub po zainstalowaniu Snowbunny Private Web Browser wybierz swoje urządzenie i tryb:

Apple nie pozwala na emulację sprzętową w iOS – w AppStore brak takiego oprogramowania, przerobiłem więc doskonały emulator autorstwa Fabrice Bellarda (za jego pozwoleniem) tak, by poprawnie współpracował z klawiaturami bluetooth urządzeń iOS (stosując kilka javascriptowych trików). Emulator jest uruchamiany w zwykłych przeglądarkach WWW. To wszystko w trybie pełnoekranowym emulującym równocześnie nowoczesne terminale (odpowiednie czcionki i wygląd okna).

Przykładowe presety:

Emulator można wykorzystywać również na komputerach stacjonarnych i laptopach. Uczelnie otrzymują szybkie środowisko do nauki programowania w C z pełnym dostępem do systemu plików (rezydującego w RAMie). Uwaga: w niektórych przeglądarkach strzałki w klawiaturze bluetooth nie są obsługiwane – w edytorze VI można przemieszczać się wtedy klawiszami e,h,j,k,l. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w pomocy edytora VI.

W filmie poniżej przedstawiam możliwości emulatora w połączeniu z iPadem Mini Retina i klawiaturą bluetooth.

Aby emulator był dostępny w systemie iOS w trybie offline, należy pobrać pełne archiwum JSLinux Mobile, zainstalować w iOS bezpłatną aplikację inuX, uruchomić ją i wpisać ftpd. Następnie za pomocą programu FileZilla połączyć się z tak utworzonym na iOS serwerem FTP i przegrać archiwum jslinux-mobile do podkatalogu etc. Po rozłączeniu z Internetem w inuX wpisać httpd, a następnie uruchomić przeglądarkę Snowbunny, która poinformuje, że brak jest dostępu do sieci i nie wyświetli paska adresu ;) Należy wtedy opuścić przeglądarkę i ponownie ją uruchomić :) i wpisać w wyświetlanym już pasku pełny adres do dokumentu w postaci: http://localhost/etc/jslinux-mobile/index.html. Następnie należy ponownie powrócić do programu inuX i odczekać minutę. Po powrocie do Snowbunny JSLinux będzie już uruchomiony.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.