emulti.pl – polska multiwyszukiwarka

Ta strona prywatna istnieje pod tym adresem od 1998 roku. Udostępniałem na niej kilka prostych narzędzi oraz programów (m.in. usługę Net2mail – rozwiązanie znacznie przyspieszające przesył danych z zagranicznych serwerów w czasie ery modemów). Pierwszym poważnym serwisem, który stworzyłem od podstaw, była polska multiwyszukiwarka – emulti.pl.

emulti.plJuż w roku 2001 generowała niespełna trzy miliony odsłon miesięcznie. Według danych Global eMarketing – emulti.pl znajdowała się w styczniu 2002 na piątym miejscu wśród polskich wyszukiwarek – tuż za serwisami onet.pl, wp.pl, interia.pl, netsprint.pl i wyprzedzając serwisy: hoga.pl, poland.com, portal.pl, gazeta.pl.

W multiwyszukiwarce zastosowałem skomplikowane mechanizmy minimalizujące czas oczekiwania na wyniki, m.in. „obrabianie” danych jeszcze w trakcie pobierania, emulti.pl przerywała połączenie z wyszukiwarkami nie czekając na pełny dokument, a czasami nawet rozpoczynała pobieranie stron wynikowych od właściwej linii.

2 myśli na temat “emulti.pl – polska multiwyszukiwarka

  1. emulti to ważny element historii polskiego internetu, używałem regularnie od chyba początku jej istnienia aż do czasu, gdy zeszła na psy. Była świetna, jeżeli chodziło o przeszukiwanie polskiego internetu. Internet wtedy był inny, jak to zwykle bywa ze wspomnieniami sprzed lat wydaje się, że był lepszy, ciekawszy i fajniejszy, choć to na pewno nie jest prawdą. Istniał też amerykański program wysyłający zapytania do wielu wyszukiwarek o nazwie webferret. Teraz wiele osób nawet chyba nie wie, że istnieją wyszukiwarki poza googlem.

    1. Zaznaczę, że w końcówce działalności emulti.pl zajmował się już inny podmiot. Nie odpowiadam za stan końcowy tego produktu :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.