rescshri – moja minidystrybucja Linuxa

rescshri to skrót z połączenia pierwszych czterech liter słów rescue i shrink. To mini-dystrybucja initram Linuxa służąca do zmniejszania głównych partycji systemowych na serwerach VPS. Dodatkowo poniżej, wprost z przeglądarki, wyłącznie za pomocą Javascriptu i zasobów Waszego komputera, stworzycie wirtualną maszynę z pełną wersją tej mini-dystrybucji, z testowym wirtualnym dyskiem twardym rezydującym w RAMie, na którym można przetestować operację zmniejszania partycji uruchamiając przewodnik poleceniem tutorial tuż po pełnej procedurze startowej Linuxa.

Zmniejszenie partycji systemej jest możliwe poprzez wyłączenie wszystkich usług i po przeniesieniu roota do RAMu za pomocą pivot_root – jest to jednak dość problematyczne i czasochłonne. Z pomocą przychodzi ta mini-dystrybucja. Wystarczy ją rozpakować na serwerze i podpiąć pod grub.cfg. Po restarcie serwera otrzymamy dostęp do okrojonego Linuxa rezydującego w RAMie, zawierającego wszystkie narzędzia (resize2fs, fdisk, cfdisk, mkfs) niezbędne do bezpiecznego zmniejszenia/zwiększenia partycji oraz do wykonywania operacji ratunkowych na dyskach.

Wkrótce uzupełnię brakujące pliki, a na githubie udostępnię projekt, którym będzie można zbudować tę mini-dystrybucję dołączając własne personalizowane narzędzia i biblioteki.

Dodaj komentarz